Potęga procentu składanego

To o nim Einstein powiedział, że “jest największym wynalazkiem ludzkości”. To przez niego wieśniak z legendy o powstaniu szachów doprowadził króla do obłędu. Wreszcie, to dzięki niemu bogaci stają się coraz bogatsi. Mowa o PROCENCIE SKŁADANYM.

Jeśli marzysz o tym, aby osiągnąć wielkie bogactwo, musisz wiedzieć czym jest procent składany i nauczyć się go wykorzystywać. Pozwól, że wytłumaczę Ci jego działanie na przykładzie lokaty w banku. Załóżmy, że wpłacasz 10 000 zł, a roczne oprocentowanie wynosi 5% (wątpię, że są takie lokaty, ale to tylko przykład). Po roku otrzymasz od banku 5% kapitału, który tam umieściłeś, czyli 500 zł. Czy to oznacza, że rokrocznie będziesz dostawać właśnie tyle? Odpowiedź brzmi nie! Jest to spowodowane tym, że stopa zwrotu będzie zawsze wyliczana z aktualnej wartości kapitału. W pierwszym roku było to 500 zł, gdyż podstawą do obliczeń było 10 000 zł. W drugim roku 5% będzie wyliczane z 10 500 zł, czyli wyniesie 525 zł, w następnym 551 zł, itd. Zanim przejdziemy dalej w rozważaniach, pozwól, że zaprezentuję Ci wzór na obliczenie procentu składanego.

Wzór

K – łączny kapitał po n latach

P – kapitał początkowy

r – roczna stopa zwrotu wyrażona w ułamku dziesiętnym (np. 10% = 0,1)

n – liczba lat

Teraz załóżmy, że posiadasz 1000 zł a roczna stopa zwrotu wynosi 50%. Poniżej wypisałem ile będziesz posiadać pieniędzy każdego kolejnego roku przez 15 lat. Uprzedzam, że jeśli będziesz chciał sprawdzić czy nie napisałem tutaj żadnych głupot to Twoje wyniki mogą się odrobinę różnić, bo zaokrąglałem niektóre wyniki, gdy wychodziły kwoty z groszami.

Rok 1 – 1500 zł

Rok 2 – 2250 zł

Rok 3 – 3375 zł

Rok 4 – 5062 zł

Rok 5 – 7593 zł

Rok 6 – 11 389 zł

Rok 7 – 17 083 zł

Rok 8 – 25 624 zł

Rok 9 – 38 436 zł

Rok 10 – 57 654 zł

Rok 11 – 86 481 zł

Rok 12 – 129 721 zł

Rok 13 – 194 581 zł

Rok 14 – 291 871 zł

Rok 15 – 437 806 zł

Zaraz, zaraz… Na początku było 1000 zł, prawa? A po 15 latach wychodzi aż 437 806 zł. Czy to aby na pewno nie pomyłka? Absolutnie! Na tym właśnie polega potęga procentu składanego, zaczynając od małego kapitału i osiągając regularne stopy zwrotu po pewnym czasie można dojść do całkiem niezłej sumki. Dla osób, które jeszcze nie doceniły w pełni tej siły dodaję wykres przedstawiający wzrost kapitału na przestrzeni nie 15, a 30 lat, to jest dopiero petarda!

 

Jak widzisz te 400 tysięcy złotych, które wydawały się tak dużą sumą z piętnastego roku są niczym w porównaniu z rokiem trzydziestym! W taki właśnie sposób swój wielomiliardowy majątek zgromadził Warren Buffet, który obecnie jest 3. najbogatszym człowiekiem świata.

Wszystko ładnie, pięknie, ale nasuwa Ci się pewnie pytanie, jak osiągnąć tak dużą roczną stopę zwrotu, skoro na lokatach można liczyć jedynie na kilka procent? Odpowiedzi jest naprawdę bardzo wiele: można inwestować na giełdzie papierów wartościowych, Forexie oraz innych rynkach finansowych, zająć się nieruchomościami, założyć własny biznes i wiele, wiele innych. To w jaki sposób chcesz wypracowywać takie zyski zależy od tego jakie są Twoje preferencje. Ale chyba warto, prawda? Potrzeba jedynie znaleźć swój sposób oraz mieć trochę cierpliwości, żeby pieniądze zarabiały same na siebie. Bo tak w końcu to działa! Pomyśl też o tym, że żadne podwyżki czy premie w pracy nie dadzą Ci tego co zaprezentowałem wyżej. Jasne, na krótką metę Twoja pensja może być o wiele większa od zysków, gdy kapitał nie zdążył jeszcze urosnąć. Ale już po kilku latach będzie widać znaczącą różnicę. Zastanów się więc, czy nie warto poświęcić czasu na naukę inwestowania, tak aby wypracowane zyski mogły Ci zapewnić życie, w którym możesz realizować swoje marzenia i nie przejmować się pieniędzmi. Jeśli boisz się ryzyka to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zajął się tym równolegle do pracy na etacie, aby mieć taką formę zabezpieczenia. A gdy zyski zaczną przewyższać znacząco pensję można skupić się już tylko na inwestowaniu. Pamiętaj, że czas i tak upłynie, więc chyba warto…

Ostrzeżenie!

Treści zamieszone na stronie moneylifestyle.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny. Wszelkie materiały ze strony moneylifestyle.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (dz. U. z 2005r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotycząych instrumentów finansowych lub ich eminentów. Nie stanowią również oferty inwestycyjnej, oferty świadczenia usług inwestycyjnych ani świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej. Właściciel strony moneylifestyle.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na niej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *