Pin bar

Pin bar jest jednym z najpopularniejszych i najprostszych setupów jeśli chodzi o price action. Jest formacją odwrócenia, pokazuje odrzucenie pewnego poziomu na wykresie.

Budowa

Jak widać na obrazku wyżej pin bar składa się z korpusu, długiego dolnego lub górnego cienia i, ewentualnie, krótkiego knota. Jeśli korpus znajduje się na górze (może być również czarny) to jest to sygnał kupna i nazywa się go byczym pin barem. W odwrotnej sytuacji (może być też biały korpus) jest to sygnał sprzedaży, nazywany z kolei niedźwiedzim pin barem. Generalnie mówi się, że cień powinien mieć 2/3 długości świecy, ale ocenianie “na oko” czy jest to pin bar czy nie jest jak najbardziej w porządku, więc jego wygląd może się różnić od tego “książkowego” przykładu.

Psychologia

W przypadku byczego pin bara cena w ciągu sesji była spychana przez kupujących w dół. Jednak ostatecznie kupujący wygrali tę batalię dużą reakcją popytu, przez co cena powróciła w górne granice dziennego zasięgu. Jeśli chodzi o niedźwiedzie pin bary sprawa wygląda analogicznie. Za sprawą kupujących cena rosła, jednak w pewnym momencie do gry wkroczyła podaż i ściągnęła cenę w dół. Obydwa te przypadki pokazują, która ze stron (popyt czy podaż) zwyciężyła podczas sesji.

Sygnał

Pin bar jest sygnałem odwrócenia trendu w krótkim terminie. Jednak żeby mógł posłużyć jako sygnał musi mieć lokację, to znaczy znajdować się w pobliżu wsparcia lub oporu, jak widać na poniższym wykresie:

Jak widzisz nie każdy z zaznaczonych przeze mnie pin barów ma idealny stosunek długości korpusu do cienia. Ważniejsza jest właśnie ich lokacja. Zaznaczone pin bary były sygnałem kupna bądź krótkiej sprzedaży, ale nie każdy okazał się zwycięski, np. trzeci pin bar od prawej strony miał świetną budowę i znalazł się na wsparciu, ale jednak w ciągu następnych sesji podaż zdominowała rynek. Jest to zupełnie normalne i należy się pogodzić z tym, że nie każda transakcja będzie się kończyć zyskiem.

Jeśli dokładnie przyjrzysz się wykresowi możesz zauważyć, że nie zaznaczyłem wszystkich pin barów. Jest to spowodowane tym, że są one bez lokacji, czyli nie byłyby dobrym sygnałem transakcyjnym. Musisz wbić sobie do głowy raz a dobrze, że takich pin barów nie wykorzystuje się do otwierania transakcji.

Może się nasuwać pytanie co z tym pierwszym od prawej strony pin barem. W końcu znajduje się przy wsparciu. Nie do końca. Zgodnie z teorią konsolidacji (którą zajmę się bardziej szczegółowo w innym artykule) przebity poziom wsparcia staje się oporem i odwrotnie. Tak więc ten poziom nazwać można w tym momencie oporem, a przy oporze powinno się szukać spadkowych, a nie wzrostowych pin barów.

Stosunek ryzyka do zysku

Tak jak w przypadku innych formacji price action, tak też pin bar może być rozgrywany jedynie, gdy stosunek ryzyka do zysku wynosi co najmniej 1:2.

Jak widzisz otwarcie transakcji następuje od razu na otwarciu kolejnej świecy po pojawieniu się pin bara. Stop loss umiejscawia się kilka pipsów pod dolnym cieniem wzrostowego pin bara (są różne metody wyznaczania tej liczby pipsów, ale o tym kiedy indziej). Take profit, tak jak wspomniałem, jest przynajmniej dwu-krotnością ryzyka. Jeśli najbliższy poziom wsparcia lub oporu nie pozwala na to, aby znalazł się na takim poziomie to transakcja w ogóle nie powinna być otwarta. Jeśli natomiast przestrzeń pomiędzy dwoma poziomami jest na tyle duży, żeby osiągnąć zysk 3R albo i więcej to nie ma przeciwwskazań, żeby tam ustawić poziom realizacji zysków.

Na zakończenie

W artykule zostały przedstawione podstawy dotyczące wykorzystania formacji pin bar, gdyż jeden artykuł nie wystarczy, żeby dobrze poznać tę formację. Dlatego też można go potraktować jako wstęp do dalszej liczby artykułów na temat tego setupu.

Wykresy pochodzą z platformy MetaTrader 4

Ostrzeżenie!

Treści zamieszone na stronie moneylifestyle.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny. Wszelkie materiały ze strony moneylifestyle.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (dz. U. z 2005r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotycząych instrumentów finansowych lub ich eminentów. Nie stanowią również oferty inwestycyjnej, oferty świadczenia usług inwestycyjnych ani świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej. Właściciel strony moneylifestyle.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na niej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *