Bogactwo vs. bogactwo

Z czym kojarzy Ci się bogactwo? Z pewnością odpowiesz, że człowiek bogaty posiada bardzo dużą ilość pieniędzy. Może być to prawidłowa odpowiedź, ale nad tym się jeszcze zastanowimy. Na razie weźmy za przykład dwóch braci, nazwijmy ich Maciek i Michał. Maciek jest prezesem w wielkiej korporacji i zarabia 30 tysięcy złotych miesięcznie. Natomiast Michał jest właścicielem 5 mieszkań, z których wynajmu otrzymuje łącznie 20 tysięcy złotych miesięcznie. Od razu widać, że więcej zarabia Maciek, więc to on jest bogatszy. Czy na pewno? Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm panom bliżej.

Maciek

Maciek pracuje w wielkiej korporacji zajmującej się sprzedażą urządzeń elektronicznych. Spędził w niej już 10 lat i przeszedł długą drogę zaczynając jako zwykły pracownik, stając się po wielu godzinach pracy i poświęceń prezesem. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, przez co często musi zostawać w pracy po godzinach. Całe szczęście, że jego żona zdecydowała się zajmować się domem i ich dwoma córkami, ale co z tego skoro rzadko się z nimi widuje. Niestety na jego miejsce jest wielu chętnych kandydatów, więc nie może pozwalać sobie na błędy. Jak można się domyślić jest to stresujące, a dokładając do tego jeszcze zmęczenie, stał się częstym gościem u swojego lekarza rodzinnego. Co prawda zarabia bardzo dużo, ale wyjeżdża na wakacje tylko raz do roku i to na góra tydzień, gdyż obowiązki wzywają. Jak sądzisz, czy Maciek jest bogaty? Jeśli tak, co stanowi jego bogactwo?

Michał

Michał, identycznie jak brat, zatrudnił się razem z nim w tej samej firmie. Jednak w przeciwieństwie do Maćka nie szukał okazji do awansu oraz podwyżek. Zamiast tego zainteresował się inwestowaniem na rynku akcji oraz nieruchomościami. Gdy jego brat piął się po szczeblach kariery, on stopniowo pomnażał swoje oszczędności na giełdzie, przez co po jakimś czasie mógł kupić mieszkanie, które po pewnym czasie sprzedał po o wiele wyższej cenie. Powtórzył to kilkanaście razy, aż stać było go na kupno 5 mieszkań w centrum miasta, które zaczął wynajmować za 4 tysiące złotych miesięcznie. Gdy tylko to osiągnął zwolnił się z pracy (w której notabene ciągle zajmował to samo stanowisko) i od dwóch lat może cieszyć się wolnością finansową oraz całą masą wolnego czasu, który poświęca rodzinie. Warto również wspomnieć, że na wakacje wybiera się co najmniej 4 razy do roku i nie musi przejmować się tym, że zostanie zwolniony. Czy Michał pomimo tego, że zarabia mniej od Maćka jest bogaty? Jeśli tak, co stanowi jego bogactwo?

Prawdziwe bogactwo

Nie wiem jakiej odpowiedzi udzieliłeś na zadane przeze mnie pytania, ale jeśli o mnie chodzi to sądzę, że bogatszym z braci jest Michał. Zarabia mniej, ale sądząc po jego tym jak przedsiębiorczo podchodzi do życia, myślę, że już niedługo może się okazać, że jego miesięczny przepływ pieniężny będzie wyższy od Maćka. Nawet jeśli to nie nastąpi to i tak Michał zrobił jedną rzecz, której nie uczynił jego brat. Postanowił, że nie chce całe życie pracować dla pieniędzy, ale żeby pieniądze pracowały same na siebie. Oznacza to, że nie musi nic robić, a pieniądze i tak będą płynąć na jego konto, podczas gdy Maciek nie dostanie wypłaty jeśli nie przyjdzie do pracy. Zauważyć więc można, że Michał jest znacznie bogatszy w tak cenny czas. 

Warto również poznać pojęcie majętności. Majętność mówi o tym, jak długo możesz przeżyć rezygnując z pracy, a zachowując obecny standard życia. Załóżmy, że Maciek ma odłożone na koncie w banku 75 tysięcy złotych, a miesięcznie wydaje 25 tysięcy zł. Gdyby został zwolniony to ze zgromadzonych oszczędności mógłby przeżyć około 3 miesiące. Jeśli Michał wydaje na swoje życie 20 tysięcy złotych miesięcznie to znaczy, że jest nieskończenie majętny, gdyż jego pasywny przepływ pieniężny z wynajmu mieszkań pokrywa w stu procentach jego miesięczne wydatki.

Jeszcze na sam koniec zadam pytanie, który z braci według Ciebie jest bogatszy? Odpowiedzi piszcie koniecznie w komentarzach, jestem ciekawy Waszych opinii.

Inspiracją do napisania artykułu była dla mnie twórczość Roberta Kiyosakiego, a szczególnie przeczytany ostatnio przeze mnie wpis.

Ostrzeżenie!

Treści zamieszone na stronie moneylifestyle.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny. Wszelkie materiały ze strony moneylifestyle.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (dz. U. z 2005r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotycząych instrumentów finansowych lub ich eminentów. Nie stanowią również oferty inwestycyjnej, oferty świadczenia usług inwestycyjnych ani świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej. Właściciel strony moneylifestyle.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na niej informacji.

11 comments on “Bogactwo vs. bogactwo

  1. Dla mnie bogactwo to nie tylko pieniądze. Można być bogatym w doświadczenia, bogactwem może okazać się miłość i przyjaciele 🙂 Zależy to jedynie od podejścia do życia!

  2. Pieniądze to nie wszystko. Praca od rana do wieczora prędzej czy później człowieka wykończy i na pewno wpływa na relacje rodzinne. Trzeba mieć przecież czas żeby je pielęgnować. Michał postąpił bardzo mądrze, przy takich dochodach i tak ma bardzo dobrą sytuację, a także mnóstwo czasu, którego nie sposób wycenić. Poza tym samą wartość 5 mieszkań w centrum pozwoliłaby mu zapewnić godny byt do końca życia.

  3. Wiadomo, że pieniądze to nie wszystko. Praca od rana do wieczora prędzej czy później człowieka wykończy i na pewno wpływa na relacje rodzinne. Trzeba mieć przecież czas żeby je pielęgnować. Michał postąpił bardzo mądrze, przy takich dochodach i tak ma bardzo dobrą sytuację, a także mnóstwo czasu, którego nie sposób wycenić. Poza tym samą wartość 5 mieszkań w centrum pozwoliłaby mu zapewnić godny byt do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *