Świece japońskie

W artykule o wykresach jako przykładu użyłem wykresu liniowego. Wspomniałem jednak, że nie jest to najefektywniejsza metoda prezentacji ceny i istnieją wykresy świecowe, którymi dzisiaj się zajmiemy.

Krótka historia

Wykresy świecowe były używane przez japońskich inwestorów już w XVIII wieku. Najsłynniejszym z nich był Munehisa Homma, który wykorzystując metodologię Price Action (o tym za chwilę) dorobił się niebywałej kwoty 10 mld dolarów! Wykresy świecowe nie były szczególnie znane inwestorom z Ameryki i innych państw aż do lat 90. poprzedniego wieku, kiedy to Steve Nison zainteresował się tym zagadnieniem, wydał dwie książki o świecach japońskich i stał się ich popularyzatorem w świecie zachodnim.

Wykres

Zamieściłem dwa wykresy przedstawiające ten sam okres na tym samym interwale. Pierwszy jest wykresem dobrze Ci już znanym, czyli liniowym. Drugi jest wykresem świecowym. Wygląda trochę dziwnie i niezrozumiale, prawda? Jeśli nie wiesz jak go odczytać jak najbardziej, dlatego też pokażę Ci co oznaczają poszczególne elementy świec.

Wygląd świec

Jak pamiętasz każda sesja dzienna (lub jakikolwiek interwał, ale dla uproszczenia zostańmy przy sesji dziennej), posiada cenę otwarcia, zamknięcia, maksymalną oraz minimalną. Wykres liniowy prezentował jedynie kolejne ceny zamknięcia, za to patrząc na świece można odczytać wszystkie te informacje. Cena maksymalna to sam wierzchołek pojedynczej świecy, natomiast cena minimalna znajduje się w najniższym punkcie. W zależności od tego czy w ciągu dnia cena spadała czy rosła świece mogą mieć dwa kolory: biały, gdy cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia (wtedy nazywamy ją świecą wzrostową), a czarny, gdy cena zamknięcia znajduje się niżej od ceny otwarcia (nazywana świecą spadkową). Spotkać się można również z takimi kolorami jak zielony i czerwony. Jak widać na rysunku, gdy świeca jest wzrostowa, cena otwarcia znajduje się na dole białego prostokąta, a zamknięcia na górze. Odwrotnie jest w przypadku świecy spadkowej. Na rysunku poniżej zamieszczam też fachowe nazwy poszczególnych części świec.

Price Action

Jak mogłeś zobaczyć na wykresie załączonym trochę wyżej nie każda świeca wygląda identycznie. Różne są długości korpusów oraz cieni, korpusy znajdują się raz na samym szczycie świec tak, że nie widać górnych cieni, a czasami u dołu. Ta różnorodność ukazuje akcję (zachowanie) ceny, czyli po angielsku Price Action. Ten artykuł jest dopiero wprowadzeniem do całej tej metodologii. Osoba, która wie czego szukać, może odnaleźć na wykresie świecowym całą masę formacji (czyli pojedynczych świec, lub kilku następujących po sobie), takich jak pin bar czy inside bar, które ukazują słabość jednej ze stron rynkowych – popytu lub podaży. Dlatego też formacji świecowych można używać jako sygnałów transakcyjnych. O tym czego i gdzie szukać dowiesz się z kolejnych artykułów w zakładce Price Action.

Wykresy pochodzą z platformy MetaTrader 4

Ostrzeżenie!

Treści zamieszone na stronie moneylifestyle.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny. Wszelkie materiały ze strony moneylifestyle.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (dz. U. z 2005r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotycząych instrumentów finansowych lub ich eminentów. Nie stanowią również oferty inwestycyjnej, oferty świadczenia usług inwestycyjnych ani świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej. Właściciel strony moneylifestyle.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na niej informacji.

4 comments on “Świece japońskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *