Metodologia Price Action

Na podstawie metodologii Price Action (czyli jak wiesz tradingu połączonego z wykorzystaniem wykresów świecowych) można zbudować swoją własną strategię inwestycyjną. Jednak żeby to uczynić należy poznać parę podstaw rządzących Price Action, które omówię w tym artykule.

Pamiętaj jednak, że nie przedstawię tutaj jak krok po kroku budować system inwestycyjny, a jedynie udzielę wskazówek na co trzeba zwrócić uwagę i czego się nauczyć chcąc handlować na podstawie wykresów świecowych. Dokładną nauką budowy systemu zajmę się w kolejnych artykułach.

Setupy

Podstawą (co nie znaczy, że rzeczą najważniejszą!) Price Action są oczywiście świece japońskie. W ostatnim artykule pisałem o tym, że pojedyncze świece jak i kilka następujących po sobie może tworzyć formacje, które ukazują przewagę którejś ze stron rynkowych (popytu lub podaży). Formacje te nazywamy setupami i mogą być sygnałami do zajęcia pozycji. Jeśli setup wskazuje na przewagę popytu na danym rynku (np. pin bar lub objęcie hossy) to logicznym jest, żeby zająć pozycję długą. W odwrotnym przypadku (przy setupie np. objęcia bessy) zajęta powinna zostać pozycja krótka. Wyróżnić można kilka naprawdę solidnych setupów Price Action, którymi będę się zajmował w kolejnych artykułach.

Poziomy S/R i lokacja

Poziomy S/R to z angielskiego poziomy support i resistance, czyli wsparcia i opory. Są to miejsca (zaznaczone poziomymi liniami), w których cena często zmieniała swój kierunek. Wsparcie będzie miejscem, gdzie cena “odbiła się” do góry po spadkach, a opór będzie “tamować” ruch ceny do góry. Rysowanie ich jest sprawą subiektywną i w dużej mierze zależy od osoby, która je wyznacza, ale można się tego nauczyć. Przykładowe linie S/R znajdziesz na wykresie poniżej.

Ale po co rysować te poziomy? Powodem jest lokacja sygnałów transakcyjnych. Lokacja oznacza położenie danego setupu na wykresie. Jak myślisz, gdzie najchętniej zająłbyś długą pozycję na podstawie setupu wskazującego na przewagę kupujących? Przy wsparciu! A dlaczego? Dlatego, że można było zauważyć, że przy tym poziomie cena często zawracała do góry, więc sygnał kupna jest wzmocniony swoim położeniem na wykresie. Nie powinno zajmować się pozycji na podstawie setupów, które nie mają lokacji, czyli np. znajdują się z dala od poziomów S/R lub też mają złą lokację, np. setup do zajęcia pozycji długiej przy oporze.

Zarządzanie kapitałem oraz stosunek ryzyka do zysku

O zarządzaniu kapitałem napisałem już co nieco w artykule o systemie inwestycyjnym. Powtarzając się przypomnę, że trzeba mieć na uwadze, żeby nie wrzucać całego kapitału jaki mamy w jedną pozycję. Poza tym wielkość ryzykowanej kwoty powinna być zawsze ta sama. Chodzi o to, że gdy cena dotrze do poziomu, w którym zdecydowałeś się zamknąć pozycję ze stratą (dokładnie, straty są nieodzownym elementem tradingu) zamykasz ją i zawsze tracisz dokładnie tyle samo, np. 60 zł.

Stosunek ryzyka do zysku mówi ile jesteś w stanie zarobić przy konkretnym ryzyku. Stosunek RR (ang. Risk:Reward) 1:2 oznacza, że masz szansę zarobić dwa razy więcej niż stracić, czyli poziom, przy którym zamierzasz zamknąć transakcję z zyskiem znajduje się 2R od ceny wejścia w pozycję. Brzmi to trochę zawile, więc dodaję wykres z opisami:

Aby zawsze stosunek ryzyka do zysku był ten sam z pomocą przychodzi opisane przeze mnie zarządzanie kapitałem. Jeśli zawsze ryzykujemy 60 zł to zawsze też potencjalny zysk będzie wynosić 120 zł. Przy takim stosunku ryzyka do zysku wystarczy, że będziemy mieć rację (to znaczy zamykać pozycje z zyskiem) w częściej niż 33% transakcji i wciąż zarabiać (jeśli nie wierzysz, policz :D).

To na razie tyle jeśli chodzi o podstawy metodologii Price Action. Każdy z kolejnych punktów zostanie przeze mnie rozwinięty w kolejnych artykułach, ale jeśli już teraz nasunęły Ci się jakieś pytania to śmiało pisz je w komentarzach!

Wykresy pochodzą z platformy MetaTrader 4

Ostrzeżenie!

Treści zamieszone na stronie moneylifestyle.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny. Wszelkie materiały ze strony moneylifestyle.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (dz. U. z 2005r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotycząych instrumentów finansowych lub ich eminentów. Nie stanowią również oferty inwestycyjnej, oferty świadczenia usług inwestycyjnych ani świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej. Właściciel strony moneylifestyle.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zamieszczonych na niej informacji.

 

One comment on “Metodologia Price Action

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *