Skąd czerpać wiedzę?

W XXI wieku naprawdę bardzo łatwo jest dotrzeć do wszelkich informacji i wiadomości na temat, który nas interesuje. Warczy, że wpiszemy dane hasło do przeglądarki i wyskoczy wiele propozycji. Jednak Internet daje nam o wiele więcej możliwości niż tylko strony internetowe i błogi, a co ciekawe o niektórych sposobach poszerzania wiedzy nie wie za wiele osób (sam ciągle odkrywam coraz to nowe). Dlatego też chciałbym o kilku z nich opowiedzieć.

Strony internetowe i blogi

Zacznę od oczywistości jaką są strony internetowe oraz przeróżne blogi. Jest cała masa specjalistycznych portali, na których znajdują się artykuły zarówno dla bardziej zaawansowanych w danej dziecinie jak i laików. Tutaj możesz zobaczyć przykład takiej strony.

Webinary

Webinary są jak dla mnie genialnym źródłem wiedzy. Jeśli nie wiesz czym są już tłumaczę. Jest to swego rodzaju internetowa konferencja, gdzie loguje się pewna liczba osób oraz prowadzący, który na podstawie udostępnionej na Twój ekran prezentacji tłumaczy pewne zagadnienia. Oczywiście niekoniecznie musi pojawić się prezentacja, prowadzący może coś po prostu opowiadać jak na streamingu. Jest to o tyle wartościowa forma zdobywania wiedzy, że po zakończonym webinarze następuje zazwyczaj sesja pytań i odpowiedzi, podczas której możesz zadać nurtujące Cię pytania a osoba bardziej doświadczona może się rozwinąć na ich temat.

Grupy na Facebooku

Co ciekawe sporą rolę w mojej edukacji odgrywa Facebook, a ściślej mówiąc grupy tematyczne. Mam tu na myśli np. grupy dotyczącę Forex’a, ale jeśli interesuje Cię malarstwo, nieruchomości, jazda konna lub cokolwiek innego to jestem pewien, że znajdziesz odpowiednią grupę dla siebie. Ostatnimi czasy rzadziej już zadaję pytania, ale na początku poznawania przeze mnie rynków finansowych cały czas je zadawałem i to na każdej z dostępnych grup. Dzięki temu mogłem dowiedzieć się z komentarzy czegoś ciekawego, a czasem zdarzało się, że dyskusja przenosiła się do prywatnych wiadomości co również bardzo wiele mi dało.

Filmiki na YouTubie

Jest to dobra opcja dla osób, które nie lubią czytać. YouTube poza całą masą beznadziejnego kontentu pozwala również posłuchać o rzeczach ciekawych i interesujących. Jest to forma podobna do webinarów, bo czasami łatwiej jest też o czymś posłuchać niż przeczytać, ale niestety wykłady nie odbywają się na żywo przez co nie można zadawać pytań osobie prowadzącej, ale i tak mogę śmiało polecić tę formę nauki.

Podcasty

Dosłownie kilka dni temu odkryłem podcasty. Co prawda słyszałem o nich wcześniej, ale myślałem, że są trochę tandetne. Jak ja się myliłem! Podcasty są nagraniami głosowymi (bez obrazu), często w formie wywiadu i można ich słychać absolutnie wszędzie i robiąc równocześnie zupełnie inne rzeczy. Są idealne szczególnie dla osób, które często jeżdżą samochodem, można wcześniej pobrać podcast i podczas jazdy podłączyć telefon do głośników czy też słuchawek. Użytkownicy iPhonów mają o tyle ułatwione zadanie, że w domyślnie zainstalowanych aplikacjach znajdą jedną do słuchania podcastów, użytkownikom Androida polecam Castbox, którego sam używam.

Książki, szkolenia i eventy

Jeszcze na koniec chciałem dodać dwa sposoby “pozainternetowe”. Pierwszym z nich są oczywiście książki, które są nieocenioną pomocą w edukacji. Właściwie wszyscy ludzie, którzy osiągnęli sukces biznesowy mówią o konieczności ich codziennego czytania (np. Warren Buffet czyta 100 stron dziennie!). Kolejnym źródłem wiedzy są szkolenia i eventy.  Sam uwielbiam brać w nich udział, czy to w bardziej kameralnych czy też takich na kilka tysięcy osób. Na żywo można posłuchać prelekcji genialnych osób oraz, co ważniejsze, porozmawiać z nimi w kuluarach. W taki sposób poznałem osobiście Zbigniewa Wieczorka, którego uważam za wielki autorytet w metodologii Price Action, co było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dlatego też jeśli miałbym polecić szczególnie jeden z wymienionych przeze mnie sposobów zdobywania wiedzy to wybrałbym szkolenia. Nie dość, że możesz poznać ludzi, których poczynania na co dzień śledzisz w Internecie, to jeszcze dostaniesz porządnego kopa motywacji i możesz zobaczyć nowe, ciekawe miejsca. Jednym z wydarzeń, w którym udział poleciłbym każdemu, niezależnie od zainteresowań, jest TEDx, ale o tym opowiem kiedy indziej.

Zdjęcie w nagłówku: źródło

One comment on “Skąd czerpać wiedzę?

  1. Wszystko zależy jakiej wiedzy szuka. Jak tylko się da to doszukuje się wiedzy popartej badaniami. Z tymi grupami i zwykłymi stronami jest różnie. Warto, aby była bibliografia. Natomiast luźna wiedza związana z doświadczeniem to jak najbardziej grupy 😀
    Ciekawy wpis.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *